Pomysły na oszczędności w firmie

Piotr
przez Piotr

Artykuł „Pomysły na oszczędności w firmie” będzie się stopniowo rozrastał a to dlatego, że oszczędności zwiększające efektywnośc w firmie to esencja prowadzenia dobrego biznesu. Chodzi o to, że większa efektywność to po pierwsze mniejsze koszty. Rzadko kiedy polscy przędsiębiorcy dysponują na tyle wielkim kapitałem aby myśleć o kosztach na samym końcu działania. Z reguły to właśnie od nich się zaczyna przedsiębiorczość.

Jak widać uważa, że bardzo ważne jest nakierowanie się na tego typu działanie i poszukiwanie możliwości w każdym obszarze. Zarządzaniu operacyjnym, strategicznym, przepływie informacji, działaniach marketingowych itd. W końcu każdemu biznesmenowi chodzi o to, by na koniec wybranego okresu mieć jak największy cashflow. Czyli móc w każdej chwili podjąć wymarzoną ilość gotówki bez uszczerbku dla swojego interesu. Oczywiście przeznaczyć ją na dowolny cel.

Jako, że znalazłeś ten artykuł w Internecie domniemuję, że nie jest on dla Ciebie środowiskiem zupełnie obcym. Zdecydowałem się więc nie teoretyzować a napisać wprost, co możesz zrobić od razu, używając do tego celu narzędzi dostępnych na niemal każdym komputerze za darmo – pod warunkiem dostępu do sieci, rzecz jasna.

Reasumując: hasło przyświęcające temu artykułowi jest następujące:

Zysk jest funkcją kosztu – każdy niepotrzebny koszt pomniejsza zysk.

 

W każdej firmie można poprawić od zaraz i bezkosztowo takie elementy, wpływające na powstawanie kosztów, jak:

 1. Komunikacja i przepływ informacji (oszczędność czasu w Twojej organizacji a zatem kosztów).

 2. Decyzyjność (efektywniejsze i mniej ryzykowne działanie) .

 3. Wykonalność decyzji (realizacja celów i korekta kursu w razie potrzeby).

 4. Analiza i planowanie (wybór działań, dzięki którym nie poniesiesz większych niż konieczne kosztów i zarobisz – zmniejszanie ryzyka).

 5. Jeśli chcesz kolejny konkret – daj znać w komentarzu.

 

1. Komunikacja pomiędzy współpracownikami (Asana, Trello i Slack).

 

Najczęstszym problemem jest to, co kto komu i kiedy powiedział. Dziś, kiedy w godzinę możemy przekazać tyle informacji ile pięćdziesiąt lat temu przez tydzień, rozpoczynamy wiele procesów.

Jeśli informacja nie zostanie poprawnie odebrana, będzie stanowila tylko i wyłącznie przeszkodę w realizacji innych, jasno i dbale zakomunikowanych adresatowi, celów.

a. Asana i Trello – dobra organizacja

system zarządzania zadaniami Asana

Dlatego powstały narzędzia do rejestrowania poleceń, odpowiedzi i magazynowania informacji w procesie realizowania celów biznesowych. Jednym z nich jest Trello. Innym przystępnym, Asana. Dzięki nim, każdy może wrócić do polecenia w dogodnym dla niego czasie. Tak samo może go wydać. Adresat informacji poświęca go mniej na jej przyswojenie, ponieważ wybiera chwilę kiedy jego koncentracja jest lepsza. Dodatkowo może od razu zadać stosowne pytania oraz wskazać pomysly racjonalizatorskie (z linkami). Paradoksalnie dzięki takiemu działaniu wzrasta i jakość polecenia i odpowiedzi.  Takie księgowanie współpracy poprzez zwiększanie zaangażowania każdej strony, pozwala również na wykonywanie obowiązków w nienormatywnym czasie pracy. Dzięki temu możesz stworzyć w swojej firmie warunki większego komfortu pracy członkom zespołu a co za tym idzie – fluktuacja pracowników jest mniejsza. Dodatkowo – pracownicy sami siebie kontrolują bo wszystko widać jak na dłoni. W wielu zespołach nieprofesjonalne elementy dzięki takiemu transparentnremu działaniu są od razu widoczne. Dzięki temu można je szybko poprawiać lub eliminować.

b. Slack – szybka wymiana informacji

ważna jest komunikacja przez cały czas pracy

To prosty komunikator, który pozwala „odśmiecać” systemy do zarządzania zagadnieniami takie jak Asana i Trello. Ludzie muszą się porozumiewać „poza” oficjalnym obiegiem. Pewne kwestie trzeba doprecyzować,

czy aby łatwiej dotarły użyć też kolokwialnego języka. Ważne aby aplikacja, która na to pozwala działała dobrze i umożliwiała robocze operowanie dokumentami. Dodatkowo istotne jest aby nie wymagała długiego wdrożenia i specjalnych środowisk, by pracownicy mogli w dogodnym dla siebie czasie doglądnąć procesów biznesowych i wymienić nieznaczne ilości informacji.

Poniżej lista aplikacji, których opisy będą stale rozwijane:

2. Decyzyjność (efektywniejsze i mniej ryzykowne działanie) .

Teraz już za pomocą wyżej wskazanych aplikacji masz podgląd na to co się dzieje. Widzisz jak przebiegają procesy, kto co rob i i wkażdej chwili możesz na szybko dzięki Slackowi dopytać o kwestie, których nie możesz odszukać lub które Cię frapują.

Możesz zrobić listę kolejnych kroków, ustalić strategię na cały rok, lub zlecić ich wykonanie.

To czego nie ma Asana, Trello i Slack to przyjazne operowanie arkuszami informacji, dokumentami, plikami.

W tym miejscu z pomocą przychodzi nam aplikacje znajdujące się na platformie Google Drive.

Pomysł na oszczędzanie dzięki Google Drive jest bardzo prosty. Poza wymiarem organizacyjnym, o którym cały czas tutaj piszę, wymiar prostej oszczędności bieżącej pojawia się w przypadku braku odpłatności za tę usługę. Nie potrzebujesz wówczas wielu programów instalować na własnym sprzęcie biurowym, takich jak excel, word, power point. Ma to swoje plusy i minusy – jednak niekwestionowanym plusem jest to,  że masz wszystkie zasoby dostępne z każdego miejsca i w czasie – oczywiście pod warunkiem, że masz dostęp do Internetu ;)

 

 

A zatem:

 1. Asana
 2. Slack
 3. Google Drive
 4. Facebook
 5. Strona internetowa
 6. Hubspot
 7. Truecaller
 8. VOWifi

 

Wkrótce uzupełnię linki i dalszy ciąg artykułu i opiszę dokładnie jak korzystać z wyżej wymienionych narzędzi aby miało to sens. W końcu tytuł: „Pomysły na oszczędności w firmie zobowiązuje”!

W międzyczasie polecam moją „ściągę” – wskazującą jak działa firma w Internecie. Jak planować zdobywanie klientów online.

Loading...