Firmy tworzące strony internetowe

Piotr
przez Piotr

Firmy tworzące strony internetowe to osobny temat. Niełatwo pisać o kolegach z branży, wskazywać ich minusy. Można je podzielić na takie, które wiedzą co robią i na takie, które udają że wiedzą co robią. Wcale nie chodzi tutaj o wskazywanie palcem błędów – każdy wszak je popełnia. A z plusami z drugiej strony można bowiem lecieć w nieskończoność, zamazując podstawowy obraz ;) Chodzi przecież o to aby dostarczyć Ci wiedzy, która jest wartościowa.

Zawsze podkreślam, że na pierwszym miejscu w takich wypadkach jest edukacja. To niesamowicie ważne – aby Klient wiedział, co i dlaczego zamawia. Powód: „bo wszyscy są w Internecie” to najgorszy z możliwych. A jaki jest najlepszy? Jest ich kilka ale definitywnie Klient, który przychodzi i mówi, że chce poświęcić na prowadzenie swojego biznesu w Internecie 0,5 pracownika miesięcznie, który kosztuje tyle i tyle pieniędzy i czy to ma sens, bo chciałby aby biznes internetowy za rok utrzymywał cały jeden etat a za dwa lata stał się dochodowy? To na pewno dobry początek!

Podsumowując w tym momencie należy podkreślić , że bardzo ważne, z perspektywy zamawiającego, jest aby wiedzieć czego się chce. A przygotowanych klientów jest niewielu. Rolą firm tworzących strony internetowe, jest poświęcić conajmniej 20% czasu pracy na edukację Klienta i uświadomienie tego, że praca i poprawianie to podwójna cena! Inaczej rezultat, jako  krzywa oczekiwania vs rzeczywistość, będzie przypominał kształtem literę „Y”.  Stąd właśnie bierze się tak wiele narzekań na twórców stron internetowych – oczywiście nie bez ich winy.

Jak temu zaradzić? Określić własne cele, zadawać pytania każdemu z wykonawców. Sporządzić na ich podstawie briefa. Narysować szkic strony. Ustalić milestony. Przygotować i podpisać umowę. Odpowiadać szybko i dokładnie na mejle. Nie marnować czasu na odpowiadanie co jest ładne a co brzydkie – bo to tak naprawdę się najmniej w tym biznesie liczy. Rozwinięcie tej myśli znajdziesz we wpisie: Najładniejsze strony WWW.

Jeśli chcesz otrzymać wzór takiego briefa – daj znać!

A jeśli chcesz pooglądać strony, które są ładne -> możesz zerknąć na stronę: Awwwards.com i pocieszyć zmysły estetyczne!

 

 

 

 

Loading...